Rekonštrukcia bytu – beh na dlhé trate. Ako prebieha a načo si dať pozor?

8.12.2017, Simona Matisová
Určite to poznáte. Prvotné nadšenie, megalomanské nápady, striktný rozpočet a viac ako pozitívna vyhliadka. Zo začiatku vyzerá rekonštrukcia domu či bytu ako ideálne riešenie. Pohľad cez ružové okuliare nás často zaslepí a nedovolí vidieť veci v reálnom svetle. Prečo predsa nedopriať našej nehnuteľnosti moderného ducha, trochu zmeny, novoty a funkčných riešení?

V skutočnom svete sa však rozpočet môže výrazne zvýšiť, z dvoch týždňov sú zrazu 3 mesiace a koniec v nedohľadne, vkusné nápady sa nebudú zdať až tak bezchybné, elán do zmeny môže veľmi rýchlo pominúť a čo vyzeralo na začiatku ako gombička je vlastne oveľa väčšie sústo. No na konci náročnej cesty je bývanie, ktoré rozhodne stojí za to. Prečo teda zveriť rekonštrukciu do rúk odborníkom? Čo si vopred naštudovať? Ako vybrať tých správnych profesionálov? Ako rekonštrukcia prebieha? A čo sa oplatí spraviť si sám?

Správna firma = šťastný zákazník

Ako pri mnohom inom aj pri rekonštrukciách platí pravidlo kľúčového výberu. Nájsť správnu a spoľahlivú firmu, s ktorou chcete spolupracovať je doslova nutnosťou. Ako však dobre vybrať keď v tejto oblasti nie ste úplne doma? Urobte si prieskum. Či už sa spýtate známych, susedov, prehliadnete internet alebo prelistujete časopisy, prezrite čo najširšiu škálu možností. Hľadajte pozitívne referencie, zamerajte sa na profesionálny prístup firmy a buďte nároční. Nemajte obavu pýtať sa. Pozvite si niekoľko firiem na obhliadku bytu. Už pri prvom stretnutí odhalíte ako sa firma prezentuje, či ide o adekvátne vzdelaných odborníkov so skúsenosťami a aké záruky či postupy ponúkajú. Nezabudnite tiež informovať firmu o rozsahu prác a čo všetko máte záujem zariadiť. Jasne vymedzte Vaše predstavy ako by mal byt po rekonštrukcii vyzerať a čo od celého procesu očakávate.

Čo nás čaká?

Prvým krokom je vypracovanie cenovej ponuky k vzájomnej spokojnosti oboch zúčastnených strán. Ďalším úkonom je výber materiálov. Zákazník sa na základe firmou spracovaného projektu rozhoduje pre dizajn obkladov, dlažieb, sanity, podláh, dverí, kuchynskej linky či nábytku. Výber prebieha na základe reálnych vzoriek. Po výbere sú vypracované vizualizácie, ktoré dajú zákazníkovi predstavu ako bude byt vo výsledku vyzerať. Po konečnom odsúhlasení materiálu sa pripravia objednávky a zmluva o dielo na podpis klientovi.

V ďalšom kroku, je potrebné riešiť povolenia. Za primárne sa pokladá tiež informovanie správcu domu o plánovanej rekonštrukcii a čase. Správca Vás oboznámi s potrebnými náležitosťami postupu. V prípade, že sa bude v rámci bytu hýbať s priečkami, je nutné privolať statika, ktorý rozhodne či je možné priečky bez akýchkoľvek problémov zbúrať a vypracuje statický posudok, ktorý bude potrebný spolu so žiadosťou a inými dokumentmi odniesť na stavebný úrad. Nie vždy sa však podarí dostať povolenie na prvý krát, trpezlivosť je teda v tomto prípade kľúčom k úspechu.

Na čo pred samotným začiatkom určite nezabúdať? Keďže si nechceme znepriateliť susedov, vopred ich oboznámime s v nadchádzajúcom čase prebiehajúcou rekonštrukciou a jej časovým harmonogramom. Slušné ospravedlnenie za spôsobený hluk a prach je samozrejme zdvorilým dodatkom.

Deň D. začiatok pretvárania nášho nového bývania

Pre kompletný odborný opis technického postupu rekonštrukcie bytu sme oslovili spoločnosť Black4, spol. s r.o. Pani Blanka Čuláková nám priblížila priebeh, objasnila najčastejšie kladené dotazy a zodpovedala naše otázky. S čím začať? Ako byt pripraviť? A čomu sa podľa stabilnej firmy na trhu určite vyvarovať?

„Spravidla začíname vyprataním starých a už nepotrebných veci ako nábytkom, kuchynskou linkou, demontážou starých podláh, kobercov, dverí, oškrabaním stien, búracími prácami, demontážou starých elektrických, vodoinštalačných a odpadových vedení, odvozom a likvidáciou všetkého odpadu“, približuje pani Čuláková. Čo nasleduje po fáze vypratávacích a čiastiacich prác?  „V ďalšej etape riešime montáž nových bezpečnostných dverí, naťahujeme nové rozvody elektriny, vody a kanalizácie. Montáž podomietkovej nádržky vo wc. V tejto fáze je dobre mať premyslené a zakreslené, kde chceme mať vyvedené zásuvky, vypínače, vývody na tv a wifi.  V prípade, ak pôjde o zmenu el. fázy je potrebné upovedomiť elektrárne“, dodáva.

Čo je nasledujúcim štádiom prerábky? „Ďalším krokom bude vyrovnávanie stien, podláh, stropu a hydroizolácia v kúpeľni, ktorá nám bude zabraňovať presakovaniu vody v sprchovom kúte alebo vani. Po týchto úkonoch nasleduje penetrácia, sieťkovanie, stierkovanie stien a stropu niekoľkými vrstvami, obkladanie wc a kúpeľne podľa vopred vypracovaného a odsúhlaseného obkladačského plánu“, zhŕňa pani Blanka.

Kedy prichádza na rad samotné zariaďovanie? „Po vystierkovaní môžeme zamerať interiérové dvere, kuchynskú linku, šatníky a nábytky na mieru, ktoré sa budú počas ďalších prác medzičasom vyrábať. Môžeme taktiež vybrať farebnosti stien a následne vymaľovať. Ak máme kúpeľňu a wc obloženú a vyškarovanú osádzame sanitu, kúpeľňový nábytok a doplnky“.

Čo nasleduje po takzvaných hrubých a mokrých prácach? „V tomto štádiu už na rad prichádzajú suché procesy ako montáž podlahy a vypínačov. Následné interiérových dverí, kuchynskej linky, šatníkov, nábytku na mieru. Ako posledné vždy riešime výber svietidiel. Až po prejavenej spokojnosti kliektov byt odovzdávame k užívaniu,“ uzatvára.

KONTAKT NA FIRMU BLACK4 - Bývaj v novom ----> http://byvajvnovom.sk/ 

Chcete odoberať naše príspevky na témy bývania, realít a služieb?

Odoslaním formulára, vyjadrujete súhlas s nasledovnými dokumentami: Pravidlá používania našich služieb, Zásady ochrany vašich osobných údajov.... Návštevou našich stránok vyjadrujete súhlas s použitím Cookies...
Ďakujeme vám, vašu mailovú adresu už evidujeme v našom systéme.
Ďakujeme vám, za váš záujem o odber príspevkov.
Nepodarilo sa nám zaradiť vás do odberu príspevkov! Kontaktujte nás prosím na info@1bcr.sk, alebo volajte na číslo +421 901 789 818