Sťahujeme sa! Ako na to?

17.2.2019, Simona Matisová
Kto to už niekedy zažil vie, že to rozhodne nie je žiadna sranda. Zhon, neporiadok, stres, zabudnuté veci, kopec výdavkov no nakoniec pocit ohromného šťastia a spokojnosti, že sa konečne blížite k cieľovej rovinke a vyloženým nohám. Ak ste si našli bývanie, ktoré je presne tým čo ste si vždy želali, no máte pred sebou poslednú bodku procesu a teda presťahovať seba, svoju rodinu, spomienky, množstvo vecí a neviete ako na to, nechajte sa inšpirovať našimi radami. Prinášame Vám pár overených tipov a tikov ako sa presťahovať rýchlo, pohodlne a bez toho aby sa nejaký člen domácnosti zbláznil. Poďme spolu na to.

Sťahujem, sťahuješ, sťahujeme – aké tipy si osvojiť?

Poznáte to, na začiatku úhľadne zbalené krabice s detailnými popiskami obsahu, obozretne roztriedené oblečenie podľa farby, značky, materiálu a na konci jeden veľký chaos, krabica naplnená ponožkami, kuchynskými potrebami a miskami pre domáce zvieratko všetko pekne spolu. Nie je predsa hanba začať organizovane a skončiť v panike. Ako sa tomu ale vyhnúť? Ako si zostaviť plán vopred tak aby bolo na všetko dosť času a priestoru?

Odpoveď je jednoduchá. Snažte sa na sťahovanie naplánovať dostatok času. Jasne si stanovte či budete potrebovať pomoc sťahovacej služby alebo si poradíte svojpomocne. Pokiaľ sa ale chystáte prenášať veľké kusy nábytku, rozhodne počítajte že budete potrebovať sťahovacie auto. Službu si zabezpečte dopredu, budete tak mať pevne stanovený dátum, do ktorého bude potrebné staré hniezdočko spacifikovať a pripraviť sa na nové. Zabezpečte si tiež vopred dostatok pevných krabíc či tašiek, do ktorých bude možné nabaliť veci tak aby sa nezničili. Ak sa rozhodne v pôvodnom bydlisku nábytky nechať, poradíte si možno aj sami, myslite ale na spotrebiče, ktoré bude o bežného osobného auta umiestniť taktiež náročné.

Pri balení sa pokúste o refresh. Nové bývanie je ako začiatok novej etapy, doprajte si reštart  a pokúste s niektorými vecami rozlúčiť. Či už pretriedite šatník, botník alebo kuchyňu, otvoríte dvere veciam novým. Hoci sa Vám bude lúčiť ťažko, práve nový domov je ideálne miesto kde si vybudujete nové zvyky plné nových vecí. Neťahajte so sebou zbytočné haraburdy, ktorých sa žiadny z členov domácnosti nechytil už viac ako dlho.  Rozhodne však nezabudnite na nutnosti, ktoré aj počas dní zhonu a neporiadku budete nevyhnutne potrebovať. Pripravte si kôpku oblečenia, hygienických potrieb a osobných vecí, ktoré sa vám zídu v novom ale aj v starom. Nebudete tak musieť zbesilo hľadať uterák po taškách a pyžamo po krabiciach. Netreba tiež zabúdať na osobitnú krabicu s dôležitými dokumentami a písomnosťami. Predíďte stresu a strachu zo stratenia či zničenia dôležitých dokumentov a uchovajte si ich spolu pokope.

Opatrne pristupujte k veciam, ktoré sú pre Vás vzácne a sú krehké. Ak nechcete aby sa Vám poklady ako hrnčeky, tanieriky, misky či krehké sošky rozbili, snažte sa ich dôkladne obaliť. Použiť môžete noviny, staré papiere, časopisy. Zabijete tak dve muchy jednou ranou. Zbavíte sa zbytočného odpadu a ochránite svoje vzácnosti.

Poproste o pomoc kamarátov a známych. Formulku ve dvou se to lépe táhne môžeme v prípade sťahovania pokojne znásobiť a podotknúť, že sa všetko ťahá lepšie ak je ľudí čo najviac. A to doslovne. Poproste teda priateľov a spravte zo strašiaka príjemnú akciu s kopcom zábavy a dobre odvedenej práce. Ide predsa o dôležitý životný krok, prečo ho nezdieľať s najbližšími.

Postupujte postupne. Čo to znamená? Určite sťahovaniu postup, približný harmonogram a snažte sa ho držať. Pri sťahovaní nábytku zvoľte taktiku od najťažšieho po najľahší. Skúste na novom mieste nábytok provizórne rozložiť tak, akosi predstavujete, že by mal ostať. Predídete tak pocitu paniky a smútku za starým domovom. Docielite tiež možnosti vykladať vecí z krabíc priamo tam, kde patria. V novom domove sa Vám teda nebudú krabice povaľovať.

No a čo dodať na záver? Ak Vás sťahovanie v najbližšej dobe čaká, máte pred sebou skvelú etapu. Sťahovanie síce nie je najpríjemnejšia záležitosť, dovedie Vás však k vytúženému bývaniu a to predsa za to stojí.

Všetky obrázky použité v článku - pexels.com

Chcete odoberať naše príspevky na témy bývania, realít a služieb?

Odoslaním formulára, vyjadrujete súhlas s nasledovnými dokumentami: Pravidlá používania našich služieb, Zásady ochrany vašich osobných údajov.... Návštevou našich stránok vyjadrujete súhlas s použitím Cookies...
Ďakujeme vám, vašu mailovú adresu už evidujeme v našom systéme.
Ďakujeme vám, za váš záujem o odber príspevkov.
Nepodarilo sa nám zaradiť vás do odberu príspevkov! Kontaktujte nás prosím na info@1bcr.sk, alebo volajte na číslo +421 901 789 818