Tienenie – druhy, typy, užitočné rady

10.8.2017, Simona Matisová
Je Vaša pohodlná spálňa orientovaná na slnečnú stranu a Vás už počas dlhých letných mesiacov nebaví spať v extrémne rozhorúčenej miestnosti? Zobúdza Vás každé ráno slnko páliace priamo do očí a romantický východ slnka Vás už tiež omrzel? Alebo máte jednoducho chuť dotvoriť Váš moderný priestor dizajnovým kúskom, ktorý by dobre vyzeral, zabezpečil Vám dostatok súkromia, odhlučnil okolie a navyše mal jednoduché a praktické ovládanie? Potrebujete sa zorientovať v ponuke? Ste na správnej adrese.

Interiérová dilema- žalúzie verzus rolety

Zdajú sa Vám oba pojmy akosi podozrivo podobné? Či si ich dokonca zamieňate? Nemajte obavu, nie ste prví a s určitosťou ani poslední. Správny výber mnohých z nás zlyhá práve pre nevedomosť vhodnejšieho riešenia. V čom je teda rozdiel v dvoch na prvý pohľad príbuzných spôsoboch tienenia? V jednoduchosti je krása a teda ide o jednoduché vysvetlenie. Kým roleta nie je prispôsobená na reguláciu jednotlivých lamiel, žalúzia ponúka jednoduchú reguláciu intenzity prepúšťaného svetla otáčaním a tiež vyťahovaním. Pri rolete nefunguje princíp postupného otáčania lamiel a teda zvolenia požadovaného sklonu lamely v závislosti od množstva prepúšťaného svetla, naopak funguje na princípe vyťahovania a spúšťania celej sady textilných lamiel. Rolety ale aj žalúzie sú dostupné v rôznych farbách a odtieňoch, obe varianty sú teda jednoducho laditeľné so zvyškom nábytku.

Netreba však zabúdať na značné rozdiely vo vyhotoveniach interiérových a exteriérových roliet a rovnako i žalúzií. Pri exteriérových žalúziách je voliteľné manuálne a automatizované ovládanie za pomoci motora a vnútorného ovládania prostredníctvom jednoduchých ovládačov. Pri exteriérových roletách môžeme hovoriť o ponuke a spôsobe ovládania ako o rovnakej.

Závesy ako punc luxusu a vkusu

Pamätáte si nemoderné, ťažkopádne a ustavične zaprášené závesy? Tak tým už definitívne odzvonilo. V súčasnosti sú závesy štýlovým a vkusným interiérovým doplnkom, ktorý sa opäť viac a viac dostáva do nášho povedomia. Ako však správne vybrať z množstva farieb, vzorov, materiálov či veľkostí?

Závesy sú funkčným variantom tienenia

Predstavte si krásnu vzdušnú látku, ovládanú plne motorizovanou koľajnicou, v ktorej bude jazdiť na Váš povel. Alebo radšej kvalitná a pevná tkanina upevnená z vrchnej časti, regulovateľná manuálne? Výber je samozrejme na Vašom vkuse.

Záclony, prežitok z minulosti či ďalšia z možností?

Ako pre koho. Kým niekomu biele, škrobené a voňavé záclony evokujú teplo domova, iný by ich nad okno zavesil hádam len za trest. Hoci z moderných minimalistických domácností sa úplne vytratili a hľadali by sme ich márne, v tých rustikálnych sú stále vyhľadávaným riešením. Záclony vedia dodať priestoru šmrnc a dokonca aj šikovne tieniť. Ak sa pýtate na ten správny typ, voľte jednoduchosť. Výrazné vzory, či volány by mohli pôsobiť lacne a nevkusne.

Chcete odoberať naše príspevky na témy bývania, realít a služieb?

Odoslaním formulára, vyjadrujete súhlas s nasledovnými dokumentami: Pravidlá používania našich služieb, Zásady ochrany vašich osobných údajov.... Návštevou našich stránok vyjadrujete súhlas s použitím Cookies...
Ďakujeme vám, vašu mailovú adresu už evidujeme v našom systéme.
Ďakujeme vám, za váš záujem o odber príspevkov.
Nepodarilo sa nám zaradiť vás do odberu príspevkov! Kontaktujte nás prosím na info@1bcr.sk, alebo volajte na číslo +421 901 789 818