Spread the love

Bývanie v meste alebo na dedine?

Nad touto otázkou sa zamýšľa nie jeden kupujúci. Niekto má v tom jasno odjakživa, iní zvažujú výhody a nevýhody bývania v meste či na dedine. V tomto článku ponúkame staré dobré „pre a proti“.

Na jednej strane byt v meste, kde je dobrá dopravná dostupnosť, rozvinutejšia infraštruktúra a ľahšie dostupné služby, žiadne starosti s údržbou, ale aj nedostatok priestoru či súkromia. Na druhej strane rodinný dom so záhradkou, väčší komfort bývania a súkromia, ale aj slabšia infraštruktúra či starostlivosť o záhradu. Ako nájsť ideálne miesto pre život?

Výhody bývania v meste

Mesto bolo odjakživa vnímané ako rušnejšie miesto pre život. Jednou z najväčších výhod je ľahká dostupnosť všetkého potrebného na uspokojenie základných potrieb. Každá mestská časť sa väčšinou snaží zabezpečiť svojim obyvateľom čo najlepšiu a najdostupnejšiu občiansku vybavenosť, teda obchody, zdravotné centrá, školy, škôlky, športoviská a centrá voľného času v blízkosti obytných štvrtí a sídlisk. Mestský život je oveľa dynamickejší, pretože ponúka veľa športových, kultúrnych a spoločenských podujatí pre deti a dospelých. Rovnako si tu aj rýchlejšie a ľahšie nájdete dobre platenú prácu, za ktorou nemusíte ďaleko cestovať.

Nevýhody bývania v meste

Nie je všetko zlato čo sa blyští. Síce máte všetko po ruke a na skok, ale má to aj svoje nevýhody.  Každodenným problémom je nepretržitý hluk z ulice a dopravnej premávky. S týmto je spojené aj znečistenie ovzdušia. Rýchle životné tempo a menej voľného času. V meste paradoxne aj napriek tomu, že ponúka mnoho voľnočasových aktivít, ľudia majú menej voľného času kvôli práci. V mestách sú ceny nehnuteľností vyššie a rovnako aj životný štýl je drahší.

Výhody bývania na dedine

Pre tých, ktorí milujú pokoj, je život na dedine ako stvorený. Pocit byť súčasťou prírody je na nezaplatenie. Môcť si kedykoľvek vyjsť na záhradu, vybehnúť do lesa, na lúku či k jazeru, sa nedá ničím nahradiť. Život na dedine je spojený s vlastnou záhradou, na ktorej si môžete dopestovať zeleninu či ovocie, alebo posedieť s rodinou či s priateľmi. Životné tempo na dedine je pomalšie a menej stresové ako v meste. Mladé rodiny túžia po zdravšom a pokojnejšom životnom štýle, v ktorom budú vychovávať svoje deti. Sú tu nižšie náklady na život aj vďaka tomu, že sa každý s každým pozná a je tu vítaná pomoc od susedov.

Nevýhody bývania na dedine

Jednou z nevýhod bývania na dedine je horšia občianska vybavenosť. Musíte sa uspokojiť s menším obchodom a v niektorých dedinách sa nenachádzajú ani len školy. V rozvinutejších dedinách nájdeme aj škôlky aj škôlky a lepšiu občiansku vybavenosť. Aj do nemocnice alebo do zdravotného strediska budete spravidla musieť cestovať, čo je pri akútnom zdravotnom probléme veľká nepríjemnosť. Kvôli horšej infraštruktúre a vlastnej flexibilite je nutné vlastniť auto.

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on email