Spread the love

Klimatizácia – strašiak či pomocník?

Neúnosné teploty, horúčavy šplhajúce sa do závratných výšok či neznesiteľné dusno nám značne život strpčujú počas niekoľkých dlhých letných mesiacov. Kam sa však pred nepríjemnou páľavou schovať? Vhodným a stále častejšie vyhľadávaným riešením je práve klimatizácia. Ako však vybrať spolahlivé zariadenie, ktoré interiér príjemne schladí, zbytočne nezaťaží rodinný rozpočet a zároveň bude funkčné a bezproblémové celú sezónu? Klimatizačné zariadenia sa stali typickou či v dnešnej dobe neoddeliteľnou súčasťou interiérov áut, nezvyčajnosťou tiež nie sú v obchodných centrách, firemných priestoroch, narazíme na ne takmer všade. Je však zadováženie si klimatizácie do vlastnej domácnosti výhodnou voľbou?

Z čoho pozostáva?

Klimatizáciu ako celok tvorí niekoľko na seba nadväzujúcich jednotiek. Vonkajšia, umiestnená v exteriéri zastrešujúca odvod nahromadeného tepla a pri chladení priestoru a naopak vnútorná jednotka, ktorej úlohou je cirkulácia chladného vzduchu a udržiavanie optimálnej zvolenej teploty.

Podľa čoho vyberať?

Pred samotnou kúpou je nevyhnutné svoju pozornosť upriamiť hneď na niekoľko kľúčových momentov. Montáž a samotný výber klimatizácie je nutné riešiť v dostatočnom časovom predstihu. Výber zariadenia by mal súvisieť nie len s rozlohou priestoru, ktorú plánujeme zásobiť pravideľnou porciou chladného vzduchu, počtom osôsob obývajúcich priestor, stavom a počtom okien, nevyhnutné je si tiež stanoviť vlastné očakávania a požadované parametre, ktoré má zvolené zariadenie spĺňať. Pri samotnej voľbe treba mať na pamäti všeobecne platné pravidlo,že počiatočná investícia do kvalitného vybavenia sa pomerne výrazne odrazí na znížených prevádzkových nákladoch. Neoplatí sa teda nakupovať na vlastnú päsť bez obhliadky priestoru či odbornej konzutácie a v konečnom dôsledku bez profesionálneho uvedenia do prevádzky.

Ktorá je tá správna?

Na trhu sa stretneme s niekoľkými typmi klimatizčných zariadení filtrovaných podľa ceny, výkonu, formy umiestnenia, veľkosti či rôznych iných hľadísk. V zásade však môžeme spomenúť tri najvýraznejšie výberové kritériá. Prvým je rozhodne výkon. Výkon je totiž pri voľbe technicky najdôležitejším parametrom, ktorý musí zodpovedať rozlohe priestoru, v opačnom prípade by nesprávne zvolená jednotka s premršteným či naopak so slabým výkonom znamenala rad nepríjemností od opakovaného vypínania až po neefektívnu nadbytočnú spotrebu energie. Cena je samozrejme rôzna v závislosti od výkonu či dizajnu. Aj pri klimatizácií totiž v kalkulácií zohráva úlohu. V neposlednom rade je mimoriadne dôležitým a obzvlášť chúlostivým kritériom práve hlučnosť.

Prečo je montáž v rukách odborníka lepším riešením?

Montáž klimatizácie rozhodne nie je záležitosťou pre domáceho kutila.Výber aj správného vybavenia môže totiž zmariť nesprávna inštalácia prípadne nevhodne zvolené miesto osadenia na stene. Neodborný postup teda môže skomplikovať nie len samotný chod ale znížiť aj efektivitu a výkon zariadenia. Dôležité preto je, nešetriť na ištalácií a prizvať odborného pracovníka, ktorý volí umiestnenie v závislosti od najvýhodnejšej cirkulácie vzduchu v priestore, dosahu zdroja elektrickej energie a tiež odvodu kondenzu.

Áno či nie?

Rozhodovanie je samozrejme dvojsečnou zbraňou. Buď takéto vybavenie oželieme a zvolíme inú lacnejšiu formu schladenia alebo jednoducho teplé mesiace ako tak pretrpíme či sa rozhodneme s horúčavami raz a navždy poriadne zatočiť a zadovážime si zariadenie, ktoré však bude stáť nemalé peniaze. Nech sa prikloníte ku ktorejkoľvek z možností, leto si do sýta užite!

 
Share on facebook
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on email