Spread the love

Kúpiť alebo prenajať? Ako sa rozhodnúť?

Máte chuť vyletieť z hniezda, neviete sa dočkať svojho bývania a cítite, že je ten najvyšší čas opustiť mama-hotel? Neviete sa však rozhodnúť, ktorú z možností zvoliť? Je na Vás kúpa nehnuteľnosti príliš veľký záväzok, úver Vám nevonia, no prenájom sa Vám javí ako vyhodené peniaze? Pýtate sa kedy je lepšia voľba prenájom a kedy ísť radšej do vlastného? Skúste sa s nami zorientovať v ponuke a jednoducho zistite čo je pre Vás najvýhodnejšie.

Ako si vybrať?

Otázka sa týka najmä mladých ľudí, mladých párov a rodín, ktoré majú záujem opustiť rodičovský domov a založiť si vlastné bývanie. Častokrát ide o prípady, kedy mladí ľudia nemajú dostatok finančných prostriedkov a teda jediná možnosť spadá na hypotéku alebo podnájom. Mnohí si kladú otázku ako zo situácie vyjsť ako víťaz a vybrať presne to, čo bude ich podmienky spĺňať najlepšie. Vopred je však potrebné stanoviť reálne ciele a zvážiť alternatívy na základe svojich možností. Netreba sa teda bezhlavo hrnúť sa do nepriaznivých ponúk, ktoré prevyšujú schopnosti záujemcov ale každý krok riadne premyslieť.

Mnohí finanční poradcovia budú pri otázke prenájmu či kúpy presadzovať kúpu nehnuteľnosti. Súčasný stav trhu je nastavený tak, že v mnohých prípadoch je mesačná splátka úveru ďaleko menšia ako mesačný poplatok za nájom. Splácate teda bývanie vlastné a neživíte byt či dom niekoho iného. Výhodou je tiež istota, ktorú Vám Vaše vlastné bývanie ponúka. Nikto sa nemôže rozhodnúť dať Vám zo dňa na deň z bývania vyhadzov. Za výhodu možno tiež považovať daňový bonus pre mladých vo veku 18 až 35 a možnosť pomerne dlhej splatnosti úveru, ktorá začína byť problematický vo veku práve nad 35 rokov. Čím menej mladí otáľajú tým výhodnejšie môžu pochodiť.

Čo však možnosť prenájmu? Najmä v zahraničí je trend prenájmu mimoriadne rozšírený. Na Slovensku však majú ľudia potrebu bývanie, za ktorú platia vlastniť. Je pre Vás však kúpa naozaj výhodným riešením? Prenájom možno považovať za výbornú voľbu pre študentské bývanie. Nie len, že mladý človek vyletí z rodičovského hniezda, získa za primeranú sumu kúsok svojho vlastného priestoru. Populárne sú najmä zdieľané študentské byty. Výhodou môže byť tiež prenájom pre mladý pár, ktorý si spoločným bývaním a kúpou nie je úplne istý. Možnosť vyskúšať si spoločný život, no nebyť zviazaný hypotékou je pre mnohých ešte stále mimoriadne lákavou možnosťou.

Odpoveď je teda subjektívna a neexistuje správna či nesprávna cesta k rozhodnutiu. Ak máte pocit, že Váš príjem je dostatočný a viete pracovať s našetreným kapitálom, smelo do kúpy. Ak však zháňate dočasné riešenie či študentské bývanie zdarnou cestou môže pre Vás byť aj prenájom nehnuteľnosti.

Spolu si poradíme

Nech už sa rozhodnete akokoľvek sme tu pre Vás, pripravení pomôcť a poradiť Vám na ceste za vytúženým domovom. V súčasnosti Vám ponúkame širokú škálu ponúk bytov i domov na predaj i prenájom v Bratislave a priľahlom okolí. Či už zvažujete kúpu alebo prenájom, neváhajte nás osloviť. Veľmi radi sa Vám budeme venovať na bezplatnej konzultácii, kde s našimi realitnými maklérmi preberieme možnosti a pokúsime sa pre Vás vybrať to najlepšie. Neváhajte sa na nás obrátiť, v našom záujme je Vám zakaždým ochotne poskytnúť pomocnú ruku a nasmerovať Vás. Už sa viac nemusíte strácať v nevýhodných ponukách a strácať čas pri nezrozumiteľných inzerátoch, spolu nájdeme čo hľadáte.

Všetky obrázky použité v tomto článku – pexels.com

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on email

Chcete nás spoznať lepšie?