Spread the love

Na čo sa pripraviť pri vybavovaní hypotéky?

Kúpa bytu či domu je jedna z najväčších, ak nie najväčšia životná investícia, ktorá si zasluhuje zodpovedný prístup. Vybavenie hypotéky nemusí byť zložitý proces, najmä ak viete, na čo všetko sa máte pripraviť. Vziať si na plecia dlhodobý finančný záväzok v podobe hypotéky si však vyžaduje obozretné konanie a dôsledný prehľad dostupných ponúk. V nasledujúcich riadkoch vás prevedieme tým, čo vás pri jeho vybavovaní čaká.

Prvý krok

Na prvom stretnutí náš hypotekárny poradca urobí analýzu vašej situácie, bude zisťovať, čo potrebujete, čo si prajete, aké máte možnosti a čo očakávate. Prejdete si spoločne všetky príjmy, výdavky a na základe zistení vyráta možnú výšku úveru. V prvom rade musíte mať jasno v tom, či idete kupovať nehnuteľnosť, stavať alebo rekonštruovať.

Následne vám hypotekárny poradca vypracuje a porovná výhody a nevýhody ponuky bánk konkrétne pre váš zámer, pomôže s vyplnením všetkých formulárov a zaobstaraním potrebných dokumentov. Vybavenie hypotéky je potom na nás, hypotekárny poradca podá kompletnú žiadosť o úver do zvolenej banky.

Ktoré doklady sú potrebné?

Doručiť všetky doklady a dokumentáciu včas je výhodným a rozumným krokom nakoľko nám môže zabezpečiť značné skrátenie čakacej doby čerpania úveru. Banka po prejavení záujmu a podaní žiadosti o úver promptne zareaguje a poskytne klientovi zoznam dokumentov, ktoré musí nevyhnutne dodať.

Spravidla sa jedná o občiansky preukaz, doklady o príjme (výplatné pásky, ročné zúčtovanie, záväzky ručenia a iné) dokumenty o cieli využitia hypotekárneho úveru (rezervačná alebo kúpna zmluva s presnou špecifikáciou kupovanej nehnuteľnosti, platobnými podmienkami a znalecký posudok k nehnuteľnosti) v neposlednom rade list vlastníctva nehnuteľnosti.

Predbežný výpočet a návrh

Následne po dodaní dokumentácie banka vypočítava predbežnú ponuku aj s mesačnými platobnými sadzbami. Na priebeh spracovania vašej hypotéky samozrejme náš hypotekárny poradca dohliada a komunikuje s bankou. V prípade potreby na požiadavky banky reaguje, okamžite vás informuje a situáciu s vami rieši. Po schválení hypotéky vás kontaktuje.

Podpis úverovej zmluvy

Po záverečnom schválení žiadosti banka pristupuje k príprave zmluvnej dokumentácie. Na podpis úverovej zmluvy vás náš hypotekárny poradca odprevadí do banky, dohliadne na všetky náležitosti a odpovie na otázky k zmluve a ďalším postupom ohľadom čerpania úveru. Pri samotnom podpise zmluvy musí byť klient dostatočne informovaný o následných krokoch a postupe a taktiež nutnosti doručenia dokladov, ktoré predchádzajú vyplateniu úveru. K vyplácaniu totiž dochádza až po predložení riadenia záložného práva k nehnuteľnosti zápisom na katastri.

Hypotéka je dlhodobým riešením, ktoré treba zvážiť s rozvahou. Vybavením hypotéky to u nás nekončí. Aj po vyčerpaní hypotéky sa o vás a vašu hypotéku staráme, aby bola stále čo najlepšia. Pomáhame vám pri konci fixácie vyjednávať s bankou a ak je to nevyhnutné, zabezpečíme vám zmenu banky a výhodnejšiu hypotéku v inej banke.

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on email