Spread the love

Pomoc architekta – predražený luxus alebo nutnosť?

Niektorí ho vnímajú ako nevyhnutnú súčasť tvorby nového domova, iní sa spoliehajú sa svoje schopnosti. Je architekt a jeho služby len rozmarom bohatých alebo je naozajstným pomocníkom, ktorého znalosti jednoducho potrebujeme? Na akom projekte by sa mal architekt určite podieľať, kedy jeho služby využiť a kde to zvládneme hravo aj sami? Zablúďte s nami do sveta krásneho a štýlového bývania, kde je interiér ako vystrihnutý z časopisu a záhradu Vám závidí každý sused. Zistime spoločne odpovede na otázky, ktoré ste chceli mať zodpovedané už dávno.

Zvládnem to sám a ušetrím - pravda či lož?

Nechceme Vás sklamať, no pravda je niekde inde. Hoci sa na prvý pohľad môže zdať, že investícia do služieb kvalitného odborníka, oslovenie projektanta či architekta môže byť čiastka, ktorá položí Váš rozpočet, pozrime sa na vec z iného uhľa. Každá minca má dve strany a inak to nie je ani pri rozhodovaní o využití služieb architekta. Odpoveď na otázku, či je možné zariadiť, prerobiť si svoj byt alebo dom bez architekta je samozrejme áno. Bude však priestor využitý správne? Nedalo sa s miestnosťami pracovať rozumnejšie? Bude Vám nábytok a jeho rozloženie slúžiť aj o desať rokov? Je úložný priestor dostatočný? Vybrali ste správne stavebné materiály, zvážili ste orientáciu voči svetovým stranám? To už je otázke.

Nie všetko musí byť tak ako to na prvý pohľad vyzerá. Hoci je Váš plán dokonalý a nepriestrelný, jeho realizácia môže vo výsledku priniesť mnohé zvraty a nástrahy, na ktoré laik nie je pripravený. Architekt pracuje s priestorom citlivo, myslí o krok vpred, ponúka Vám podrobnú vizualizáciu podľa Vašich predstáv, na vykonané práce riadne dozerá, komunikuje s pracovníkmi. Váš nový domov tak vidíte oveľa skôr ako skutočnú realizáciu a dopredu presne viete o každom detaily a úskalí. Pokiaľ si nie ste svojou predstavou istí, no viete čo určite doma potrebujte, nechajte architekta pracovať s Vašim zadaním a získajte výsledok, ktorý Vás ohromí.

Zdroj: pawpixel.com

Ako si vybrať?

Ak sa pre architekta rozhodnete, dôsledne vyberajte. Sledujte ich realizácie, oslovte ich k nezáväznému bezplatnému stretnutiu, dajte na svoj inštinkt. Navrhovať sa bude Váš domov, medzi architektom a Vami teda musí byť súhra a zhoda názorov. Pevne si stanovte, koľko ste do služieb ochotní investovať, žiadajte referencie od bývalých klientov.

Stojí to za to?

Väčšina z nás svoje bývanie rieši len pár krát za život. Ide teda o veľký krok a dôležitý životný posun, na ktorom by sa šetriť nemalo. Sú však prípady, kedy architekta nemusíme mať? Zariadenie klasického mládežníckeho bytu, či štartovného bývania pre jedného môže byť taktiež slušnou výzvou ako s malým priestorom naložiť tak, aby bol funkčne využitý každý jeden kút. Je však potrebné investovať do projektu a riešenia bývania, ktoré je dočasné a s postupom času sa bude prispôsobovať, meniť a vyvíjať? Odpoveď necháme na Vás.

Ak si ale želáte, aby bol Váš domov jedinečný, projekt zaujímavý a osobitý, aby spĺňal Vaše predstavy do posledného detailu, Vaše nároky na bývanie sú náročné a „katalógový“ byt či dom Vám jednoducho nevyhovuje, ste ideálnym kandidátom na oslovenie spoľahlivého architekta. Vyhnete sa tak prípadným problémom či skrytým vadám, ktoré za Vás vyrieši skúsený tím.

Nech sa rozhodnete akokoľvek, sami najlepšie viete, v akom prostredí sa budete cítiť spokojne a šťastne. Či už architekta oslovíte alebo nie, Váš domov je len a len Váš, platia v ňom teda Vaše pravidlá a má slúžiť k Vášmu pohodliu.

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on email

Chcete nás spoznať lepšie?