Spread the love

Ako správne určiť cenu nehnuteľnosti?

Predávate svoju nehnuteľnosť, ale neviete ako určiť správnu cenu? Nejde vôbec o jednoduchú úlohu, zverte svoju nehnuteľnosť do správnych rúk. Naučiť sa správne vykalkulovať hodnotu a cenu domu môže byť v každom prípade ozajstnou výzvou. Pri nízkej cene môžete prerobiť, naopak, ak cenu nastavíte privysoko, bude sa predaj naťahovať.

Ako správne nastaviť cenu nehnuteľnosti tak, aby sa na realitnom portáli neohriala pridlho a predaj prebehol čo možno najskôr? Naša realitná kancelária ocení vašu nehnuteľnosť bezplatne a presne. Nemusíte hľadať odhadcu, my urobíme všetko za vás. Pri vytváraní cenovej analýzy je pre nás podstatné, aby sme od klienta dostali čo najobsiahlejšie a najpresnejšie údaje na porovnanie a získanie orientačnej ceny. Preskúmame relevantné nehnuteľnosti s nedávno predanými.

Významnú úlohu zohráva lokalita

Najzásadnejší vplyv na cenu nehnuteľnosti má lokalita. Rozdiely môžu byť priepastné nielen v rôznych regiónoch, ale aj v rámci jedného mesta. Dôležitá je presná adresa nehnuteľnosti, na základe ktorej si vieme overiť, čo sa v blízkosti vašej nehnuteľnosti nachádza napr. infraštruktúra, dostatok parkovacích miest, občianska vybavenosť, služby alebo potencionálny rozvoj. Plánovaný rozvoj má vplyv aj na ceny domov a bytov. Platí to, samozrejme, aj opačne – ak lokalita upadá, bude padať aj cena nehnuteľnosti.

Nie je m² ako m²

Podlahová plocha nehnuteľnosti je zákonom definovaný termín. Jedná sa o súčet podlahových plôch obytných miestností, a miestností príslušenstva bytu bez lodžií, balkónov a terás. Vedieť presnú výmeru bytu v m², je dôležitým faktorom pri cenovej analýze.

 

Hneď v ďalšom kroku sa zameriame na úžitkovú plochu nehnuteľnosti. Ide o súčet plôch obytných miestností a miestností príslušenstva nehnuteľnosti okrem plochy balkónov, loggií a terás. Okrem iného sa do úžitkovej plochy zarátavajú všetky priestory, ktoré plnia hospodárske, komunikačné a hygienické funkcie (haly, chodby, schodištia, komory…).

 

Na cenu nehnuteľnosti má vplyv aj príslušenstvo napr. či má byt balkón, loggiu alebo terasu, pivnicu, garáž, parkovacie státie, garážové státie, a ďalšie iné dôležité faktory, pretože aj od tohto závisí celková cena nehnuteľnosti.

Technický stav nehnuteľnosti

Kľúčovou informáciou pre nás je technický stav nehnuteľnosti. Či je nehnuteľnosť v pôvodnom stave, či bola zrealizovaná čiastočná rekonštrukcia alebo kompletná rekonštrukcia, poprípade nadštandardná rekonštrukcia, alebo či ide o novostavbu. Individuálne posudzujeme vplyv technického stavu na cenu podľa relevantných ponúk a ich stavu.  Preto je nesmierne dôležité správne určiť stav rekonštrukcie. Kompletná rekonštrukcia musí obsahovať úplne všetko vrátane rozvodov vody, odpadu a elektriny. Tak isto je potrebné zohľadniť vek rekonštrukcie, lebo aj keď bol byt prerobený kompletne, ale viac ako pred 10 rokmi, nehnuteľnosť je už “vybývaná” a táto rekonštrukcia nepredstavuje rovnaký pozitívny vplyv na cenu ako nedávna rekonštrukcia. Rovnako je dôležité, či sa byt predáva kompletne zariadený, alebo bez zariadenia, alebo ako holobyt.

Odhad ceny zdarma

Využite našu bezplatnú službu. Vďaka jednoduchému vyplneniu formuláru na našej webovej stránke získate odborný kvalifikovaný odhad už do 24 hodín. Uveďte lokalitu, stav nehnuteľnosti, typ nehnuteľnosti a jeho základné špecifiká, kontakt na vás, predstavu o sume a v dohľadnej dobe očakávajte, že vás naši realitní špecialisti budú kontaktovať s cenovou analýzou.

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on email