Spread the love

Ako nájsť ideálny pozemok?

Túžite po vlastnom bývaní v rodinnom dome? Správny výber pozemku je často náročná úloha. Je to prvý a zároveň najdôležitejší bod celého procesu, ktorý zahŕňa množstvo prekážok. Pri výbere je dôležité byť opatrní a trpezliví. Na ktoré dôležité faktory treba myslieť pri výbere ideálneho pozemku pre výstavbu rodinného domu?

Lokalita

Z hľadiska kladenia dôrazu je najdôležitejšia lokalita, v ktorej sa potencionálny pozemok nachádza. Určite je potrebné sa zamyslieť v akom prostredí chceme, aby stál náš vysnívaný dom. Ak ste mestský typ a financie vám umožňujú kúpiť pozemok v meste, tak prečo nie. Mať kúsok vlastného raja a na skok od všetkého je na nezapletenie. Veľa rodín, však hľadá inú alternatívu. Ďalej od veľkomesta, kde môžu v spojitosti s prírodou vychovávať svojich potomkov. Vzdialenejší pozemok má pár výhod. V prvom rade je to nižšia cena a samozrejme krásna príroda. Preto je veľmi dôležité si najskôr zvážiť, porovnať pozitíva a negatíva, a správne sa rozhodnúť.

Rozmery pozemku

Ak ste našli pozemok vo vhodnej lokalite, tak ďalším dôležitým parametrom je jeho veľkosť. Pri výstavbe rodinného domu je vhodné mať stavebný pozemok o veľkosti približne 500 – 800 m2. Podstatná je aj šírka pozemku, ktorá by mala mať minimálne 15 m. Pokiaľ sa rozhodnete pre úzky pozemok, musíte nájsť riešenie a umiestniť naň vhodný dom na úzky pozemok. Mnoho mladých rodín sníva o veľkom pozemku. Treba si však uvedomiť, že veľký pozemok si žiada aj určitú starostlivosť.

Územný plán

Môže vám vyhovovať cena aj lokalita pozemku, ale ak je budúci úmysel obce s plochou okolo pozemku nevyhovujúci, nepomôžete si. Nezabudnite si preto dôsledne skontrolovať práve tento veľmi podstatný bod na príslušnom stavebnom úrade. Ďalšiu nezanedbateľnú úlohu zohrávajú cesty, kvalita vody, stav či charakter porastov v okolí, kvalita a druh pôdy, sklon pozemku, vjazd na pozemok.

Inžinierske siete

Ďalším dôležitým faktorom sú inžinierske siete. Či sa v blízkosti pozemku alebo na ňom nachádzajú, aby ste sa mohli bez problémov pripojiť. To znamená prípojka elektriny, plynu, vody, kanalizácie a telekomunikačných sietí. Takýto pozemok môže byť drahší, ale je to v konečnom dôsledku lacnejšie, akoby ste si mali tieto inžinierske siete realizovať sami na vlastné náklady.

Nech už sa vaše hniezdo rozhodnete umiestniť kamkoľvek, vyberajte s chladnou hlavou. Nekonajte impulzívne, oslovte tú správnu realitnú kanceláriu, ktorá vám ochotne pomôže nájsť vhodný pozemok, poskytne služby právnika pre kontrolu právneho vysporiadania vlastníka, či zaťaženia pozemku vecným bremenom. Nenechajte veci na náhodu a dbajte na vlastné budúce pohodlie.

Hľadajte s nami, bývajte v dobrom.

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on email