Domáca pracovňa – ako na to?

7.2.2018, Simona Matisová
Sedíte v pracovnom Office denne od ôsmej do piatej no Vaša miestnosť či openspace postráda šmrnc, dizajn a účelové riešenia priestoru? Oveľa radšej by ste pracovali z domu alebo využili občasný luxus v podobe homeoffice no nemáte v byte zriadený pracovnú miestnosť? Vybudujte si podľa našich rád aj v malom priestore vynikajúci a štýlový pracovný kútik, v ktorom Vás budú Vaše pracovné povinnosti baviť.

 

Pátranie po ideálnom mieste

Hneď ako si zoberiete do rúk počítač a sadnete si na gauč v pohodlnej obývačke ako naschvál zrovna v televízii beží Váš obľúbený seriál, v kuchyni sa odohráva rozhovor ktorý sa bez Vás rozhodne nezaobíde a v spálni jednoducho nedokážete udržať oči otvorené. Neostáva Vám teda nič iné ako si zriadiť pracovný kút či miestnosť venovanú výhradne pracovným povinnostiam.

Aby sme boli presní, samostatná miestnosť v snahe ušetriť priestor nebude pre pracovné účely nutná. Funkčný a pohodlný pracovný kút čiastočne oddelený od relaxačnej zóny bytu či domu sa dá vďaka vhodnému nábytku a doplnkom vytvoriť takmer kdekoľvek. Praktický kút bude na vytvorenie zóny venovanej domácemu pracovisku viac ako postačujúci. Riaďte sa však overenými pravidlami. Voľte miesto, ktoré viete od zvyšného života a réžie domácnosti oddeliť. Snažte sa kút zriadiť vrámci najmenej frekventovanej miestnosti a teda vyhnúť sa vplyvu hluku a rušivým elementom. Častou chybou je umiestnenie pracovného stola v priestore spálne, ktorý nie lenže narúša celkový koncept oddychovej zóny interiéru, je lákadlom k úpadku pracovnej disciplíny a priam nabáda k upusteniu od práce a oddychovaniu v posteli či ležadle.

 

Obývačka – áno či nie?

Vo väčšine prípadov sa obývacia izba javí ako najideálnejšia z možností. Pracovný stôl, úložný priestor na dokumenty či prítomnosť technického vybavenia nie je v prostredí obývačky rušivá. No snažte sa umiestniť svoj pracovný kút v čo možno najmenšom dosahu k televízií, skúste sa s priestorom pohrať, využiť knižnicu ako zástenu, ktorá by tvorila bariéru medzi spoločenskou  zónou a miestom určeným na prácu. Pouvažujte nad využitím rohov a umiestnenia rožných stolov. Ideálnym riešením v snahe šetriť priestor je tiež dizajn vstavaného výsuvného stola v skrini či komode, ktorý sa dá jednoducho a ľahko zložiť či opäť v prípade potreby poskladať. V priestore teda nie je prítomný žiaden rušivý element ale príjemný účelný kúsok nábytku. Ak je to možné, voľte miesto pri okne či s dostatkom denného svetla. V prípade, že si môžete dovoliť z priestoru obývacej izby natrvalo miesto „ukrojiť“, používajte zasúvacie zásteny, ktoré pomôžu miestnosť opticky rozdeliť.

 

Držať sa overených zásad

Pracovné miesto, vytvorené tak aby vyhovovalo práve Vám je samozrejme individuálna záležitosť. Ako sme však spomínali, dbajte na niekoľko zásad, ktoré Vám tvorbu vysnívaného kútika oveľa zjednodušia. Nezabúdajte na kvalitné osvetlenie. Nešetrite na vhodnej stolovej lampe, kút sa snažte orientovať pod okno a čo najbližšie k dosahu prirodzeného svetla. Vyberajte kvalitný nábytok a pohodlnú stoličku. Výšku stola a nastaviteľnosť stoličky riešte na konkrétneho člena domácnosti. Nábytok sa snažte doladiť ku konceptu zariadenia vo zvyšku bytu či domu aby pracovný kút nepôsobil ako narušiteľ a zároveň Vám negatívne neevokoval miesto, v ktorom ste od ostatných v priestore odčlenení. K pracovnému kútu pripojte aj dostatok úložného priestoru a plochy pre zariadenia ako tlačiareň, fax a iné. Myslite tiež na blízkosť zdroja energie, aby ste nemuseli káble viesť uprostred miestnosti.

Chcete odoberať naše príspevky na témy bývania, realít a služieb?

Odoslaním formulára, vyjadrujete súhlas s nasledovnými dokumentami: Pravidlá používania našich služieb, Zásady ochrany vašich osobných údajov.... Návštevou našich stránok vyjadrujete súhlas s použitím Cookies...
Ďakujeme vám, vašu mailovú adresu už evidujeme v našom systéme.
Ďakujeme vám, za váš záujem o odber príspevkov.
Nepodarilo sa nám zaradiť vás do odberu príspevkov! Kontaktujte nás prosím na info@1bcr.sk, alebo volajte na číslo +421 901 789 818