Drevené parkety verzus laminát – vojna drahého s lacným?

7.2.2018, Simona Matisová
Práve podlaha je jedným z najviac namáhaných objektom vrámci domácnosti. Preto si bez debaty všetky obytné priestory rozhodne zaslúžia kvalitné a účelové podlahové pokrytie. Priestor obývacej izby, detských izieb či spoločensko-relaxačných miestností je ideálnym adeptom na drevené či laminátové podlahy. Je však konečný výber jednoduchý?

V časopise vyzeral ten laminát tak výborne, štýlovo a vkusne, no známi spomínali, že majú fantastickú skúsenosť s drevenými parketami? Skutočné drevené podlahy sú krásne a majú nádych luxusu či elegancie, no peňaženke predsa len viac vyhovuje lacnejší variant? Voľba medzi drevenými parketami a laminátovou podlahou je neraz naozaj neľahkou úlohou. Zatiaľ čo jedny v tom majú jasno, iní sa rozhodujú impulzívne. V čom spočíva kľúčová výhoda a kde je háčik pri jednej i druhej z možností?

Laminát – Naozaj platí pravidlo rýchlo, dobre a lacno? Ide len o mýtus?

Odpoveď je samozrejme o niečo zložitejšia ako by mnohí predpokladali. Laminátové podlahy sú vynikajúcim riešením v prípade, že hľadáte materiál ktorý je relatívne finančne nenáročný, pokládka je jednoduchá a rýchla a materiál má dostatočnú odolnosť či výdrž. Akokoľvek je popis lákavý, laminát Vám rozhodne pocit a zážitok po prejdení sa na nefalšovanej drevenej podlahe rozhodne nezabezpečí. Rátať tiež musíte s čiastočnou opotrebovanosťou a únavou materiálu. Imitácie a rôzne prevedenia dreva sú v súčasnej dobe na naozaj vysokej úrovni. Brúsené, hladké, vrúbkované či lesklé povrchy imitujúce skutočnú štruktúru dreva či rôzne farebné prevedenia ponúkajú záujemcom širokú škálu možností. Devízou laminátových podláh je tiež ich možnosť pokládky v prípade rozsiahlej rekonštrukcie.

No i pri lamináte je ponuka natoľko pestrá, že sa predsa nájde produkt ktorý Vaše predstavy ani z časti nenaplní. Vyberajte teda podľa zaťaženia v jednotlivých miestnostiach, dbajte na výber s povrchovou úpravou voči vlhkému prostrediu v priestoroch s možným stretom laminátu s vodou. Všímajte si tiež hrúbku laminátu a kvalitu či prevedenie spojovacích hrán.

Rozdiel medzi záťaži-odolnou laminátovou podlahou a jednoduchým melamínom je pre laika na pohľad náročné odhaliť. Značný rozdiel je však zreteľne viditeľný v reze materiálu. Pri odolných laminátoch si všimnite tmavú pevnú vrstvu zlisovaného laminátu, ktorá v lacnejších variantoch chýba.

Drevená podlaha ako punc luxusu a nadčasovej elegancie

Vôňa dreva evokuje hádam v každom z nás pocit domova, pohody a relaxu. Použitie prírodného materiálu do interiéru instantne vháňa kvalitu, útulnosť a návrat k prírode. Pre svoje fantastické vlastnosti a možnosti povrchovej úpravy je drevo ideálne do akéhokoľvek priestoru či štýlu. Je teda vynikajúcou voľbou či už v modernom urban minimalistickom prevedení interiéru alebo vidieckom štýle s nádychom chalupárskej romantiky. Nie len, že je výborným tepelným či zvukovým izolantom, či ideálnom variantom pri voľbe podlahy pre podlahové kúrenie, životnosť je v porovnaní s laminátom neporovnateľná. Prináša však drevo naozaj len samé výhody? Nie sme si istí. Je treba uvedomiť si, že proces a správanie dreva sa ani po položení podlahy nekončí. Drevo reaguje na rozdielne zmeny teplôt v priestore, kedy zväčšuje či zmenšuje svoj objem. Ide o prírodný materiál, ktorý pracuje, preto je potrebné rátať s možným tvorením škár. Drevené podlahy sú taktiež náchylné na mechanické škody ako ryhy, škrabance a iné. Vyššia cena materiálu v duchu hesla „za kvalitu sa platí“ je tiež jedným z negatív.

Nech už sa rozhodnete pre ktorúkoľvek z možností, nezabúdajte na fakt že kvalitný materiál Vás bude v konečnom dôsledku stáť porovnateľnú sumu pri jednej či druhej z možností. Vyberajte teda najmä v snahe voliť správnu variantu do konkrétneho priestoru a na konkrétny účel.

 

 

Chcete odoberať naše príspevky na témy bývania, realít a služieb?

Odoslaním formulára, vyjadrujete súhlas s nasledovnými dokumentami: Pravidlá používania našich služieb, Zásady ochrany vašich osobných údajov.... Návštevou našich stránok vyjadrujete súhlas s použitím Cookies...
Ďakujeme vám, vašu mailovú adresu už evidujeme v našom systéme.
Ďakujeme vám, za váš záujem o odber príspevkov.
Nepodarilo sa nám zaradiť vás do odberu príspevkov! Kontaktujte nás prosím na info@1bcr.sk, alebo volajte na číslo +421 901 789 818