Letná záhradná sezóna je tu – čo treba spraviť a čomu sa radšej vyhnúť?

18.6.2018, Simona Matisová
Sezóna garden parties, záhradných grilovačiek a susedských posedení sa nezadržateľne blíži. Teplé počasie vyženie do záhrady celú rodinu. Načo však myslieť dopredu? Ako záhradu na letnú sezónu pripraviť tak aby bola krásna, svieža a robila Vám radosť až do konca letných dní? Ako sa postarať o trávnik, kedy sadiť letničky a aký vybrať štýlový záhradný exteriérový nábytok? Držte sa s nami pár overených rád a zabezpečte sebe aj svojej rodine nezabudnuteľné slnečné chvíle na Vašej záhrade.

Sadím, sadíš, sadíme

Čo k letu patrí viac ako žiarivé pestrofarebné záhony kvetov všade navôkol? Svieže listy, pokosená tráva a voňavé letničky? Rozhodne nezabudnite svoju oázu pokoja ozdobiť farebnou nádherou a vdýchnite tak po pochmúrnom období zimy záhrade kúsok života. Na sadenie zeleninovej záhradky je už pre tohtoročnú sezónu neskoro, no ešte stále máte dostatok času vysadiť bohaté množstvo druhov letničiek. Nie len, že sú výbornou alternatívou dekorovania záhrady na poslednú chvíľu, sú tiež ideálnym výberom pre neskúsených záhradníkov. Či už si vyberiete klasické muškáty alebo dáte prednosť modernejším druhom, rozhodne sa Vám pri optimálnom zalievaní a vhodnom hnojení odvďačia krásou po celú sezónu. Nie sú náchylné na choroby, hravo si poradia i s bežnými škodcami. Nezabudnite však na základné pravidlá vkusu, nesnažte sa kvetinový priestor bezhlavo preplniť, skúste kombinovať druhy, ktoré k sebe patria a ich životný cyklus si vzájomne nenarúšajú.

Ak máte chuť predsa len zablúdiť do tajov pestovania niečoho, čo vďačne využijete aj v kuchyni no na jar Vám na sadenie čas nevystačil, ešte stále stihnete vysadiť malebné a voňavé bylinkové hriadky. Čo tak aromatická bazalka s vôňou Talianska, rozmarín na pečené zemiaky či chutné grilovačky alebo radšej šalvia, medovka či oregano?

Čas si posedieť

Ak už máte trávnik pokosený, kvety prihnojené a dreviny poliate je ten správny čas sadnúť si a užívať si príjemný letný relax. Chýba Vám kvalitné záhradné sedenie, neviete sa zorientovať v ponuke záhradného nábytku a bojíte sa o osud rodinného rozpočtu?

Ponuka je široká, závisí samozrejme predovšetkým od Vašich dizajnových či funkčných preferencií. Výber nábytku začína pri voľbe materiálu, ktorý môže byť tradičný z dreva alebo z materiálov, ktoré sú moderné a trendy ako umelý ratan, hliník, dural či klasický plast. Medzi najobľúbenejšie a najvyhľadávanejšie patrí práve najmä umelý ratan. Má nielen vynikajúcu a jednoduchú údržbu, je tiež odolný a ľahký. Doslova boom v záhradnom nábytku zažíva tiež hliník. Je žiadaný najmä pre svoju bezúdržbovosť, štýlový dizajn, odolnosť voči dažďu, snehu či iným neduhom počasia. No večnou a nesmrteľnou klasikou ostane drevo, ktoré Vašej záhrade či terase vdýchne nie len nádych luxusu a elegancie a čistých línii. Nezabudnite tiež svoj nábytok chrániť kvalitnými čalúnenými doplnkami. Zvýšite tak jeho životnosť a svoje pohodlie. Treba mať však na pamäti, že drevený nábytok zaťaží Vašu peňaženku o niečo viac. Počiatočnú investíciu znížite kúpou plastového nábytku, ktorý už dnes pri správnom výbere tiež nemusí pôsobiť lacno.

Ako obmenu a zaujímavý prvok zvoľte tiež záhradné hojdačky. Určite sa potešia nie len malí obyvatelia záhrady. Dizajnovým kúskom sú tiež hojdacie siete alebo samostatné ležadlá.

Chcete odoberať naše príspevky na témy bývania, realít a služieb?

Odoslaním formulára, vyjadrujete súhlas s nasledovnými dokumentami: Pravidlá používania našich služieb, Zásady ochrany vašich osobných údajov.... Návštevou našich stránok vyjadrujete súhlas s použitím Cookies...
Ďakujeme vám, vašu mailovú adresu už evidujeme v našom systéme.
Ďakujeme vám, za váš záujem o odber príspevkov.
Nepodarilo sa nám zaradiť vás do odberu príspevkov! Kontaktujte nás prosím na info@1bcr.sk, alebo volajte na číslo +421 901 789 818