Škola volá - Detská izba pripravená na potreby školáka

22.10.2018, Simona Matisová
Prázdninujúce deti, dovolenky a letný oddych je dávno nenávratne preč. Kolotoč bežného školského tempa je už vyše mesiaca opäť tu a rodiny so školopovinnými ratolesťami doň vpadli skôr ako by predpokladali. Letné šantenie a plážové radovánky vystriedali sychravé chladné októbrové dni a s nimi aj množstvo školských povinností. Pýtate sa ako detskú izbu prispôsobiť potrebám školáka tak, aby malo dieťa dostatok hracej plochy i plnohodnotného a pohodlného miesta na učenie? Ako rozumne a šikovne vyriešiť úložné priestory na množstvo nových pomôcok či učebníc a pritom izbu neprepchať? Ako zachovať príjemný detský dizajn a nevytvoriť dieťaťu strohú zónu evokujúcu povinnosti? Nechajte sa inšpirovať radami a tipmi, ktoré Vám hravo pomôžu zorientovať sa v ponuke a pripraviť Vašej ratolesti na tento školský rok izbu snov.

pexel.com/studio7402

Riaďme sa vekom  

Pri snahe pretvárať detskú izbu do podoby vhodnej pre domáce učenie je potrebné brať do úvahy najmä vek dieťaťa. K najväčšej zmene tradične prichádza pri príprave izby predškoláka. Z údolia hračiek je zrazu nutné ukrojiť dostatočné množstvo priestoru pre pracovný kútik. Problém nastáva práve pri malých výmerách detských izieb či spoločných priestoroch dvoch či viacerých detí v jednej detskej miestnosti. Je náročné na malej ploche vytvoriť oddychovú, pracovnú i hraciu zónu pokiaľ sa o priestor delia viaceré deti rôznych vekov. Myslite však pri delení priestoru najmä trojicu funkcií, pre ktoré je izba určená – spánok, učenie, hry.

Každá izba školáka by mala mať kvalitný písací stôl. Ide o podstatný kus nábytku, ktorý by mal nie len zapadať do konceptu miestnosti ale tiež spĺňať hneď niekoľko požiadaviek. Správny písací stôl musí mať dostatok pracovného miesta a úložné priestory na pomôcky či zošity. Pri výbere je tiež dôležitá stabilita. Výber však neostáva len pri písacom stole, potrebné je tiež zabezpečiť pohodlnú stoličku. Myslite na množstvo času, ktoré Váš školák na stoličke strávi. Preto nešetrite a siahnite najmä po alternatíve, ktorá bude nastaviteľná, pevná, pohodlná a ergonomicky tvarovaná. Výšku sedu regulujte k výške dieťaťa, pre predškolákov volte stoličku či kreslo bez opierok na ruky.

pexels.com/Ylanite Koppens

Na stôl študenta vyšších ročníkov a teda staršie dieťa by sme mali mať opäť iné požiadavky. Vyberajte stôl, ktorý bude mať na pracovnej ploche tiež dostatok miesta na laptop, prípadne počítačovú zostavu s klávesnicou. Nezabúdajte na dostatok kvalitného prirodzeného svetla, preto vrámci možností umiestňujte stôl v blízkosti okien s doplnkom umelého svetla. Vhodnou dekoráciou v časti pracovného kútika sú tiež rôzne nástenky či závesné náučné plagáty.

Aby bolo kde oddychovať a hrať sa

Určite Vaše dieťa nepotešíte ak mu na úkor pracovného kúta ukrojíte veľký diel z hracej časti priestoru. Pracujte s miestnosťou tak, aby ste zachovali rozumný podiel plochy na hru, oddych a zábavu. Vložte hračky a nepotrebné veci zaberajúce miesto na podlahe do políc a zahrejte priestor farebným kobercom, hravými doplnkami, pohodlným gaučom alebo sedacími vakmi.

pexels.com/MockupEditor.com

Tínedžeri určite ocenia ak dáte priestor a voľnosť aj ich fantázií, kreativite a necháte premenu izby aj na nich. Skúste sa pýtať, debatovať, vytvoriť kompromisy s ktorými budete spokojní vy a zároveň rozžiarite oči svojich milovaných juniorov.

Obrázky použité v článku - pexels.com 

Chcete odoberať naše príspevky na témy bývania, realít a služieb?

Odoslaním formulára, vyjadrujete súhlas s nasledovnými dokumentami: Pravidlá používania našich služieb, Zásady ochrany vašich osobných údajov.... Návštevou našich stránok vyjadrujete súhlas s použitím Cookies...
Ďakujeme vám, vašu mailovú adresu už evidujeme v našom systéme.
Ďakujeme vám, za váš záujem o odber príspevkov.
Nepodarilo sa nám zaradiť vás do odberu príspevkov! Kontaktujte nás prosím na info@1bcr.sk, alebo volajte na číslo +421 901 789 818